» Celile Hanım Minval Yayınları | "Kitap, aşkın ve aklın özüdür."
Celile Hanım
Neredesiniz... Anasayfa - Kategoriler - Kitap- Roman

Celile Hanım

     “ BİR DÖNEME DAMGASINI VURAN TARİHİ BİR AŞK HİKÂYESİ “CELİLE HANIM” ”

“Muallimim olarak girdiğiniz bu eve babam olarak giremeyeceksiniz… “

                                                                                       Nazım Hikmet

Nazım Hikmet’in annesi ressam Celile Hanım ile ünlü şair Yahya Kemal arasında yaşanan aşktan yola çıkarak 1900’lü yılların İstanbul’unu Aysel Hacır’ın sürükleyici anlatımı ile günümüze getiren  “Celile Hanım”  okuyucusuyla buluşuyor.

1900’lü yılların İstanbul’u,  Beyazıt Meydanı, Dünya Savaşı’ndan henüz çıkmış Osmanlı Devleti, o yıllarda piyano çalan, resim yapan ve Fransızcayı ana dili gibi konuşan, güzelliği ile şaire ilham veren Celile Hanım,  dönemin ünlü şairlerinden Yahya Kemal ve bu aşka on üç yaşında tanık olan Nazım Hikmet.

Bahriye Mektebi’nde öğrenci olduğu dönemde Yahya Kemal’in derslerine de giren Mehmet Nazım, şiir yazmaya da bu dönemde başlar. Celile Hanım’ın Yahya Kemal’e olan aşkı, kopma noktasına gelmiş olan evliliğini bitirmesine yardımcı olur. Yahya Kemal’le evlilik planları yaparak pembe düşlerle aşklarını yaşamaya devam ederler. Dünya Savaşı’ndan henüz çıkmış olan Osmanlı Devleti parçalanmanın eşiğine gelir. Osmanlı Devleti’nin son dönemine de tanıklık eden romanda âşıkların mutlu günleri de siyasi çalkantıların gölgesinde kalır. Celile Hanım’ın Yahya Kemal’le olan birlikteliği dedikodulara sebep olur, bu ilişki artık genç bir delikanlı olan Nazım’ı da rahatsız etmektedir.

Hem yaşanan siyasi olaylar hem de nikâhları geciktikçe dozu artan dedikodular âşıkların mutlu zamanlarını çıkmaza sokar.

“Yollarda kalan gözlerimin nûrunu yordum,
Kimdir o, nasıldır diye rüzgârlara sordum,
Hulyâmı tutan bir büyü var onda diyordum,
Gördüm: Dişi bir parsın elâ gözleri vardı.”

Yahya Kemal Beyatlı

Yazar:
Yazar Hakkında

Rize’ye bağlı Hemşin İlçesinin Bilen Köyü’nde doğdu. Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi mezunu olan Hacır, çalışma hayatını ağırlıklı olarak havacılık sigortaları ve dış ticaret sektöründe sürdürdü. Yazmaya lise yıllarında denemelerle başlayan ve sürekli yazan Hacır'ın 2011 yılında yayımlanan "Ah Menekşe" adlı ilk romanının ardından, “Celile Hanım” ikinci roman çalışmasıdır.

Benzer kategoriye ait kitaplarımızada göz atabilirsiniz...


Beklerken Seni..

Roman - Çağlayan Dikmen -


Çiftlikteki Ceset..

Roman - Ann Granger -


Lago Maggiore’..

Roman - Ester Almelek -

Kitap Detayları

Editörün Kitap Seçimi


Yabancı

Sınıfta kalmak gibidir hayatta kalmak…